Teofil Ociepka (1891 – 1978)

Zafascynowany okultyzmem górnik, swoją przygodę z malarstwem rozpoczyna w wieku 35 lat. Tworzy nie z wewnętrznej potrzeby, ale, jak sam uznawał, z polecenia swojego duchowego mistrza – Filipa Hohmanna, mieszkającego w Wirtemberdze wyznawcy idei różokrzyżowców, z którym Ociepka utrzymuje stały kontakt korespondencyjny.

Artysta jest związany z dwoma miastami – Katowicami i Bydgoszczą. Przychodzi na świat w Janowie Śląskim, który obecnie jest dzielnicą Katowic. Staje się inicjatorem powstania Grupy Janowskiej – Koła Malarzy Nieprofesjonalnych skupionych wokół kopalni Wieczorek. Ociepka jest zafascynowany otaczającą go przyrodą. Stałym motywem w jego twórczości staje się dżungla – nierzadko zamieszkana przez fantastyczne istoty.

Uznanie zdobywa po II Wojnie Światowej. W Warszawie zostaje zorganizowana pierwsza wystawa Ociepki, którą promuje m.in. Juliam Tuwim, który staje się pierwszym kupcem polskiego Celnika Rousseau.

Po przejściu na emeryturę przeprowadza się do Bydgoszczy, w którym obecnie organizowany jest najważniejszy w Polsce konkurs dla artystów nieprofesjonalnych nazwany imieniem Teofila Ociepki.

Artysta maluje aż do swojej śmierci. Umiera w wieku 87 lat i zostawia po sobie ponad 200 obrazów. Jest uznawany za najpopularniejszego polskiego malarza prymitywistę, zaraz obok Nikifora.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *